23. Protesto imkanımızın ifsadedilmesini önlemek için şehri geri çağırmalıyız.

Bir olayın içindeki “birkaç doğru”dan yana olurken o olayın “yanlışlıklarının ve eksikliklerinin” zarar verme etkisini büyüttüğünüzün farkında mısınız?

TAKSİM GEZİSİ OLAYLARI artık “orada işlenmesi yakışan doğruların” dahi aleyhine işlemektedir. Yani diktatörün manevrasını dönüştürmeyi başaramadık. Başarabiliriz ama, hâlâ. Fakat şu gafleti ve galeyanı uzaklaştırmak lazım.

Galeyan ve heyecan havası estirmeyince bir protestoyu halkın ilgi alanına sokmak mümkün olmuyor mu? Birkaç belli isim ve şahıs odaklanması doğurulmayınca bir protestoyu halkın ilgi alanına sokmak mümkün olmuyor mu? Eğer böyleyse… başka türlüsü yok diye kanıksamışsanız; vakur bir protestoyu başaramayız, polisin istismar edildiğini ortaya çıkaramayız, aramıza giren maişetbendeleri engelleyemeyiz, cahilimize cahilliğini atmasında yardımcı olabilemeyiz. Hatta “cehaletini sev” diye absürt bir terbiye yaymış oluruz etrafımıza. Bu ziyanlar kurtulmak gereken birer illettirler.

Ya bir de diktatörün evdeki hesabının çarşıya uymasına yarayışlı malzeme edilmek var! Diktatörü protesto ediyorsunuz ama bir de bakmışsınız öyle bir manevraya uğramışsınız ki protestoya devam ettikçe protesto terör yaftasını yakasından söküp atmaktan aciz kalmış!

Bu teşhislerim birer fantazi gibi duruyor şimdiki an ve zamanda. Çünkü olmuş bitmiş bir hadisenin netice raporu hükmünde birşeyler söylemiş oluyorum. Neticede “bu nahoş durumlara düşmemek için ne yapmak gerektiğini” söylememiş adamlarla aynı kefede sayılmamın önünü alamıyorum. Ama ben “ne yapmak niçin yapmak ve nasıl yapmak gerektiğini” söylediğim halde TAKSİM GEZİSİ PROTESTOSU’nu bu hale düşürenleri engelleyemedim. Çünkü sözüme kulak veren çıkmadı. Çünkü sözümü çoğaltan da çıkmadı. Galeyan içinden birilerinin diliyle yaymayı zaten vakara mugayir addediyorum.

Karşımızda diktatör var sadece sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Nice diktatör kopyası tebdil-i kıyafet aramızda dolaşıyor. Ama daha fenası ahlaki seviye ile akli seviye birbiriyle alakasızdır sananların eline kalmış durumdadır bütün protestolarımız. Çünkü şehir tebdil-i kıyafet insan suretinde “saf nefis”lerin eline geçmiş durumdadır. Diktatör karşıtı gibi görünenler ise tam anlamıyla “kondüktör”, başka değil. Onlar da “saf nefis”tirler kezalik. Kimlerdir o saf nefisler? Kimdir o insan suretinde mahluk? Sırf “çatlıycak kadar hazzî” işbu eşhas nasıl oldu da şehri istila etti? Biraz sonra o müstevliyi işaret edelim inşallah.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s