26. Nama yazılı şehirler, namı yazılı şehirler.

Şehrinizin ismi “yüzyıllara seslenecek” çünkü yazılı. Birşeyler yazdığın için mi olacak bu? Birşeylere yazdığın için mi olacak bu? Hiçbir şey yapmadığın halde hatta. Sırf yazdığın için! Ve şehrin de senin gibi hiçbir girişim ve varlık şartının tebarüzesi olmadığı halde! Bir şey yapan adamların da şehirlerin de ismi yüzyıllara seslenecek, eğer isimleri yazılıya geçtiyse. Fakat senin gibileyin isimlerle onların ismi arasında seslenişleri bakımından bir fark olmasını ne sağlayacak?

Arsalara sahip olmaktan başka şey düşünmeyen insanlar haline düşürüldük. Belki İsmet Özel’in vurucu ikazıyla “taşları yemek yasak” diyesiye “insanlara/insanlığa sahip olmayı azmetmiş şehirleri yemek yasak” ikazını vurgulamak lazım yani. Ama şehirleri yemeyi düşünmek “doğru adamlık” şartı sayılır olmuş. “Doğru düşünmek” mahallini işgal eden arsa sahipleri insanlar arasından itiraf ve tövbe edenler çıkar inşallah. Yasağı gözetirsek ikna ile icadettikleri  tutkularını/fesatlarını nasıl da pek âlâ izahlarla ifade ettikleri, yazdıkları güzel şehirli(!) lisanlarıyla ve şehir isimleriyle gün olur da ikna değil davet edilesi güzel şeyleri düşünürler ve söylerler belki… umalım yani.

Bunu ummak ahmak işi ise; yanılgıların başarı gibi gösterilmesi sanatı demek midir şehir? Lakin böyledir vakıa. Gerzeli bağı bahçesi ve tarlası tapanı üstünde “gayr-ı menkul müteahhitleri” eliyle yükselttikleri binaların katlarını dağ köylerinin insanına satıyor mesela. Onlar da bu alım güçlerini İstanbul’dan (en büyük yağmadan, majiskül yazılıdan) devşirdikleriyle ediniyor. Adam diksen adam biter topraktan bina bitmiş! Demek ki beton ekip bina yetiştirmeyi tercih etmişler. Bu genişleyen, yayılan nüfus ne yer, ne içer, ne iş işler acaba? Yazılacak… nama, unvana değer ne eder eyler acaba?..

Bu işte bir iş var. Birinin hesabıyla oldurulmuş olduğunu mu düşünmeli yoksa tesadüf eseri diye mi kabul etmeli?

Şehir ya aşık ya da sadık ister. Seveni yok ise şehrin artık geriye zevahiri kurtarmaktan başka çare yoktur. Ve muteber şehir, sadıklarına köledir, lakin şehirli şehre köle bundan böyle. Sadakat de berhava ise mesela hal-i hazır emsal, bunu kıyamet alameti bil.

Dediğim gibi yapmadınız mı! Keyfiniz bilir. Fakat işler hoşnutsuzluk sonucu verdiği zaman yüreğiniz benim dilimle konuşacak. Gelgelelim işin başında olduğu gibi işten sonra da yüreğinizin kulakları işitmeyecek. Ve bu andan sonrası, her işiniz, bile bile lades durumundan daha müreccah sayılmayacak.

Gelene ağam gidene paşam. Gelen ağan, giden paşan olur senin de sen ona ne gelmektesindir o halde? Sen, önlere de yanlara da “iyi adam” gelirsin. Zaten “iyi adam” dediğin emirini iyi bilen, belleyen kişioğlunun ta kendisidir!? Emirin gelenine ağamsın gidenine paşamsın demeyle olur zaten “umur”! Umur dediğin vara vara şehrolur hemencik hem! Eğer sizin şehrinizin oluşu, duruşu, doluşu böyleyse “iyi bilin belleyin” ki kişioğlunun iyisi demektir “uyaroğlu” meğerse. Şehir mi? Namı yazılı mı yazılı işte. Yazmanın ne alemi var Tahsin, yazı mı seninki sanki? Namına bir şehir yazmak da ne oluyormuş!?

Tuzlayıvereyim de kokma derdi annemin babası bana, oniki yaşımdan ta kendisi ölene kadar yirmiiki sene boyunca. Şehir dedemin boyun eğdiği dünyayı döndürmeye koşulmuş gidiyor. Ben hâlâ sadece namı yazılı şehrin dişleri arasında çiğnenmekten sakınmakla bir nama yazılı şehir aşkına yanık divane dolanıyorum. Şimdi diğer torunları Gerze’nin tarlalarına dikilmiş apartmanlardan kat kat satın alıyorlar. Ve Diyarbakırlı’nın kebap pişirdiği lokantadan karınlarını doyuruyorlar yatmadan önce. Gün ortası vaktinde kalkınca da Amerikalı’nın sütünü içiyorlar. Yani bir yalancıyı bırakalım bir aşıktan, sadıktan bile ayırmak hepten güçleşiyor gün geçtikçe. E tabi, aşık dediğin ise deliye yazılıyor. Yazmanın haysiyeti zira, nama yazılılık ile namı yazılılık arasından tefrik edilmedikte kim olur şehir kim olur kişi değil mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s