38. Şehir de şehirli de bir istatistikten ibaret nicedir maalesef.

Burası neresidir sorusuna cevap bulurken oylama yapacak değiliz. O yer ne ise odur ve neredeysek oradayızdır.

Dağ başındayız diyenler, düz ovadayız diyenlerden çok çıktı diye çölün ortası ormana dönecek deil. Beykoz’dayız ama kimimiz burası Newark diye reklam ediyor, kimimiz Mülheim. Hiç kimsemiz olmayanlar susacak mı, onlar da İstanbul Dünya’nın Başkenti’dir ilan edebilmektedirler.

Duygular ve gerçekler… bu ikisini onlara sahip çıkanları tartıştırarak değiştiremezsiniz. İnsan kalbi ve zihni çarpıtılabilinirdir fakat. Enformasyonizm yoluyla. Ve şehirli de kanar ve sanar ki “ben enformatiklerimden sağlamasını yaparak” karar verdim.

Kamuya açık ve bir de kamuya tesir eden işleri saymacası, o kamuya dahil hem kamuda hem özelinde işleyen ferdin intikaline faydası arzedilmek için mi yapılmaktadır? Hayır. Çok bellidir saymacaların kamunun istifadesine arzedilmek amacıyla yapılmadığı.

1) Sayılıp dökümü çıkarılan veriler o verileri doğuran kamunun her bir ferdine dağıtılmamaktadır.

2) O verilerin zabıtları ücreti mukabili satılmaktadır.

3) Satın alıp kullananların sayısı devede kulak kıyasına emsaldir.

4) O verileri kullanmaya yönelen mahut azınlık zaten kamuyu çok yönden etkileyen ama kendi özneli olan işlerini yönlendirmek azmiyle “saymaca işini” müesseseleştirmektedir…

Bir detaya çekeyim zihninizi. Bu ülkede tavuk mevcudu hayli vakittir ehemmiyetli bir araştırma konusudur da o kadar zaman içinde tavşan mevcudu ve hatta balık türleri mevcudu niçin boş işlerden sayılıyor?! Şimşir ağacı kök adedi saymacası ehemmiyetli değildir diye boş iştir de metal kaşık yapan tezgah sayısını veya iğne döken pota sayısını öğrenmek gereği daha bile boş bir iş midir?!

Kamusal saymacaların önemli(!) konularına kamunun yaptığı işlerin önemsenmesinden dolayı bakılmıyor efendim. Kamuyu sadece nasıl işleteceklerini ve sadece neye koşacaklarını teşhis tayin ve tasbit için kamuyu önemseyen adamlar istatistiklerimize yön veriyorlar.

Kimin umurunda? Bir yapana rastlayınca söyleyebilirim ancak kimin umurunda olduğunu. İş yapan adamlar başkalarının işlerinin hele işbu azınlığın istatistik müstahzarı edilebilemezler. Hem de hiçbir kadrosuyla edilemezler. Ama başta şehir halkı nice zamandır sadece bir istatistikten ibarettir. Yazık. Şuraya bakmanızı istirham ediyorum: http://bilgitoplumu.wordpress.com/2013/02/08/enformasyonizm-tehlikesi-the-danger-of-informationism/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s