42. Hükümden sonra def mesmudur, keza mevarid ve kamus bu sayededir.

Bir dava görülmüş ve hükme varılmış da ben o davanın yeniden muhakemesini açmaya azmetmiş oluyorum görünüşte. Fakat ne görülmüş bir dava var ne davacı ne davalı ve ne de bir hüküm var ortada. Fi’l-vaki bir “salma” tatbike konmuştur: “Hepimiz Demokratikleşeceğiz”. Niyeymiş diye soran çıkmadığı halde “farzedelim ki” soruldu karakterinde bir izahat veriliyor ve yayılmaktadır. O da güya. Nedir özetle?: Ülkede ve şehirde geçim etmek istiyorsak bunu ancak demokratikleşerek gerçekleştirebiliriz. Bu önermeyi herkes hakikat makamında kabul ettiğine göre bir hükümdür kabulüyle kaale alabilirim, alıyorum. Ve diyorum ki bu hükmün kaldırılmasını mucip deliller vardır. Nevzuhur gözüyle bakılmasına itiraz etmesem de bu delillere, arife zaten malum idi o deliller ki “niye daha önce ileri sürülmedi” diye soranı çıkmayacak kuvvette herkes şu suali soruyor kendine: “farklılıkları yüzünden birbirleriyle geçim edemez duruma düşmüş olanlar nasıl olur da farklarını görmezden gelmeyi başaracaklarına akıl erdirirler”

Kamus, meramı-maksadı gösteren demek oluyor. Mevarid ise o maksada ulaştıran şey ve yol demektir. Kamus da mevarid de “lügat” divançelerinin başlık kelimeleridir bizde. Demokrasi kelimesiyle kasdedilenlerin bize “geçimlik” mekanet vereceğine dair iddialı meramlar karşısında ikraren sükut edilirdi. Ama bu sükutumuzun… “durumu idare etmenin, maslahatı gözetmenin ve ha bu ha şu ha o yok ki birbirine aykırılığı demek mülayemetinin” daha ötesinde “kim olduğumuzun ne önemi var” sapkınlığına vardırılacağı hiç düşünülmezdi. “Hepimiz aynı gemideyiz” kandırmacasına şimdiye değin müracaat edilmesinin sebebi hikmetinin de “bu sapkınlığın ayan edilmemesi” için mi olduğu zihinlerde yoruluyor. Madem farklıydık… nasıl bir dolap döndürüldü ki farkına varamadan “bu kadar farklı zevat aynı gemiye niye ve nasıl doluşmuşuz” şüphesi rahatsız ediyor artık her düşünen kişiyi…

Bir müzakereye görüşlerini katanlardan sadece “uyanık” ve “pervasız” olanların hatta uyanıklıkları ve pervasızlıkları yolunda devşirilmiş güçlere sahip olanların görüşlerinin “karar” kuvvetiyle donanmasıyla sonuçlanan tecrübelerin niyeyse “demokrasi” diye takdim edildiği ve aynı sıra “müzakereye katılmasına ses çıkarılmayan müstazafların görüşlerinin” kesinlikle “karar kuvvetiyle” donandığını gösteren birtekcik örnek olmaması sorgulanmaya başlamıştır. “Görüş bildirmek serbest ama güçlünün görüşünden başka karar almak yasak” anlamına mı geliyor yoksa demokrasi”!

Avrupalı site devletlerden, komünizmden, sosyalizmden, liberalizmden, federalizmden, konfederasyonizmden, kooperatizmden, kapitalizmden… hangisinden müşahede ederseniz ediniz bir “demokrasi iştiyakı” örneği buluyorsunuz. Neden böyle diye düşünüldüğünde açıkça görülmektedir ki, o gördüğümüz; “niçin ve nasıl demokrasi tufasına getirildiğimizin” de cevabıdır: Demokrasinin müellifleri de biz de katiyetle bir hak ve hukuk müridi değildik; onlar da biz de gerek maddi gerek gayr-ı maddi nimetlerden istifade etmeye teksif olmuştuk. Otomasyonun, idare merkezinin, makinanın nimetlerinden daha fazla istifade etmekten başka bir şey gözetmiyorduk. İşte bu yüzden “ilkelerimiz konusunda yaptığımız bir yenilik sonucunda gerçekleri artık başka bir noktadan algılamamızın dayatılacağını hiç umursamadık”. Bizim demokrasizmimiz mesela komünistlerin, sosyalistlerin, liberallerin kapitalizm karşısında “nimetlerden hisselerinin artırılması” yolundaki çıkar hesaplarından bir gömlek düşük olsa bile tam da aynı şeydir. Geldiğimiz nokta “demokratikliğin gerçek yüzünün ortaya çıktığı noktadır”. Artık ya gerçekleri “aramızdaki tek ilişki biçimi yabancıların arasındaki ilişki biçimi olmalı” noktasından algılayacağız ya da “ilkelerimizi la aklden muhakkaka ve ataletten faaliyete” çekeceğiz.

Ezcümle… Türk’ün lügatinde “Demokrasi: 1. Türkler’in karşı durduğu içtimai maslahat. 2. Her türlü içtimai ve ailevi ve mesleki aidiyet ve idari irtibat ahlakının üstüne yabancılaşmayı yerleştiren batıl bir idare biçimi. 3. … 4. …” tariflerini yazmak gereği, gerçeği, geçeri, yerindeliği ve yeterliği apaçık meydandadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s