43. Rekabet ehli, muavenet icaplarını elbet ifsad edecektir.

Özgürlük istinatlarının hepsi bugünkü günde demokrasiye itimaden takdim ediliyor. Olsa olsa rakiplerin arasında işletilen centilmenlikten başka bir kıymet-i harbiyesi yoktur oysa demokrasinin. Şöyle söylense yeridir: Rakipler birbirlerinin sinsiliklerinden kendilerini emin kılmak ihtiyaçlarını karşılamakta mutabık oldukları bir tanzimatla demokrasiyi icat etmişlerdir.

Kaybedecekleri hiçbir şeyleri bulunmayan rakiplerden bahsetmiyoruz böyle söylerken elbette. Belaltı vurulmadıkça ancak selameti daim kılınabilir mevkiden başka bir yerde tutulamayan “birikimler”i sağlama almak için icat edilmiştir demokrasi. Yani zengin, nüfuzlu, servet sahibi zevatın raconudur ve bu yönlerden akranı olanlar arasında cari bir muvafakatın icmaından mürekkeptir. Gözü karalığın önünü alan bir garantidir. Gözü karalık ise yokluk içindekiler arasında cereyan ederse etsin müstağni ve müstekbirlerin umurunda değildir. Demokrasi bunlar için değildir zaten. Hatta bu müstağniler ve müstekbirler acizlere ve zayıflara gözü karartarak muamele de edebilirler.

Efendi, sahip, rahip, garip, bende. Zatların ancak bu vasfa ve amele irtibatlandırıldığı halkların arasında geçerlidir demokrasi. Tarihle sabit zira. Demokrasinin “hür” vasfa ve amele irtibatlı telakki edilmesinin kanıksanması ise garip ve bendelerin oyun alanlarının efendi ve sahipler faydasına olmak koşuluyla biraz genişletilmesi tecrübelerinden mülhemdir. Roman Senato, Magna Karta, Fransız Senatosu, Kutsal Roma Cermen İttifakı, Vestfalya Anlaşması, İngiliz 1683 Devrimi, Amerikan Haklar Bildirgesi, Fransız Devrimi, Amerikan Federalizmi, Alman Birliği, İtalyan Birliği, Weimar Paktı, Sovyet, Cemiyet-i Akvam, Birleşmiş Milletler, Unesco, Avrupa Birliği, İslam Konferansı, Arap Ligi, Bağımsız Devletler Topluluğu, Demokratikleşme Paketi…

Özü gür adamla uyanık-kurnaz adamın gayrılığını farkedemiyorsanız rekabet nedir muhalefet nedir onu da ayırdedemiyorsunuz demektir. İşbu rekabeti birbirlerinden kabul edenlerin kimler olduğunu teşhis edemiyorsanız eğer, ayrıca, asalaklığının görmezden gelinmesini bekleyenleri ve asalaklığın görmezden gelinmesi dolabını da keşfedemeyeceksiniz elbette.

Rekabeti muvanete tercih ediyorsanız ki zaten bunu “hakların pazarlıkla istismarı ve pazarlıkta istimali” yolunda yapabilirsiniz işte ne Roma’daki “değirmen savaşlarını” ne uluslarüstü şirketleri ne (başta İngiltere ve ABD) Devlet Bütçesi’nin devleti faiz karşılığı kredilendirmeye endeksli oluşunu ne sigortacılığı ne standardizasyonu ne organizasyonu “demokrasinin propagandası” ile at başı gitmesiyle ilişkilendirmeyi başarabilirsiniz.

Demokrasi müritleri eğer hasbi ve samimi iseler esnaf ve tüketici kredilerinin, sağlık-eşya-hayat sigortalarının, üniversitelerin, hükümet cemilelerinin ve seçimlerin arkasında aslında hakların ve özgürlüklerin bir ince ve nazik dolapta nasıl da iğfal ve ifsad edilmekte olduğunu dava etsinler.

Demokratlar denen kişilerden diğerleri garipler ile bendelerdir dedik. Esnaf, zanaatkar, mektepli, tüccar, imalatçı, müstahsil olan “gariplerin” ve işçi, memur, asker olan “bendelerin” kendi rızalarıyla kendilerini kandırtanlar olduğunu görüyoruz hepimiz. Özgür insanlar evvela ve katiyetle demokrat olamazlar. Çünkü özgür insanlar birbirlerine ne rakip ne de asalaktırlar. Birbirlerine muavindirler ancak. Bu mevkilerini de demokrasinin himmetine değil “kendilerini kıvançla buldukları, kendilerinden has bir şeyler kattıkları şekilde iş işlemekliklerine” borçludurlar. Ve iş yapan insanlar için “sadece çalışanın söz hakkı vardır” ilkesini tehdit ve vaatle kabul ettirmeye mahal yoktur. Zira lazım gelen muhaverat, mutabakat ve muvafakat ahlakı o insanlara “işleri sayesinde, iş işlerken işleyecektir” zaten. Bu insanlar rekabet etmezler murakabe ederler ve eğer bu özgür insanlar muhalefetlerini mucip şartları tasdik ettilerse aralarında işte o zaman efendi ve sahip ve rahipler belki tövbe edeceklerdir. Belki de etmezler… kendileri bilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s