53. “Şehadet” ile “şehavet” arasında nerededir şehrimiz, kesin bilelim mi bilmeyelim mi?

Bilirsek ne, bilmezsek ne! Bilirsek şehametlü, bilmezsek şeametlü hemşehriler olacağımız belli. Bu bilişe ermek meşumların harcı değil elbet. Bu bilişi reddetmek ise sadece meşumlara layık fakat. Çünkü onların bilişleri her ihdas ve ihbar içinde hazır-muntazır nice ihtara kapalıdır.

Biraz tevfik biraz tensib ve neticede asla ircaen rahmet konusudur bu biliş. Ya kesinliğe tabisinizdir ya inkara mağlup ve zanlar içinde kaybolmuş bir avaresinizdir. Ait olduğunuz yer; illetleri uzaklaştırabilierek ve sırları açabilerek vasıl olduğunuz kesinlik değilse eğer ihtimallerin ve zanların peşinde bir mütenekkirsinizdir ki müphemiyettesinizdir.

Yani bir asıl yer var ki ya oraya dahil olur ve şehitlere katılırsınız ya da oraya kayıtsız kalamasanız bile katılabilemezsiniz. Yani ya şehitsinizdir, şehadet etmişsinizdir ya da münkir kalakalmışsınızdır. Ya yurdunuzu bulmuşsunuzdur ya müphemlerde gezinip durmaktasınızdır. Ya biliyorsunuz ya da bilmemekte direniyorsunuz…

Allah’ın nusreti ve inayeti ile bilmek irademiz ve yapmak ehliyetimiz emrinde gayeler sürerek Allah’ın yatışmaz yaratışının bir kısmının/faslının meclasıyız. Bir de O’nun “mühlet verdiklerinden” bir kısmımız O’nun aynı minvaldeki yatışmaz yaratışının meclasıdırlar. Yani hemşehrilerimizin bir kısmı şehrin şahitkarları bir kısmı ise şehrin şehivkarları oluyor.

Allah’ın razı olduğunu umduğumuz/umabileceğimiz şehre şehadet ederim ki, Allah’ın şahitliğinden başka delil aramak beyhudedir şu sözlerime. Peki hal-i hazır şehre siz mi şehadet ediyorsunuz? Mühlet verilenlerin şehrinde miyiz, imtihan verenlerin şehrinde miyiz? Allah’a şehadeti delil olarak gösterebilecek misiniz? Yoksa siz kesin olan yerine müphem olanı mı teklif ve ibra ediyorsunuz? Bi’l-akis bence münkirliği ve münkirleri gösteren örnek olarak İstanbul yeter. Hemen yakın dünkü günden bugüne daha da musallatlaşarak hem de.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s