58. Kulaklar belli ki birinin düdüğü ve kalpler mühürlü.

Kulağını birinin düdüğü imiş gibi sadece “süreçlerin bültenlerine”, “batıla”, “heves ve ihtirasa” açmışsan; Allah’ın iki eliyle yarattığı kalp seni nasıl döndürsün? Sen onu döndürmüşsün keza.

Eskilerin masalları ve bugünkülerin fantezileri imiş sözümü, düşündüğümüz. Öyle olmasa “Marmaray gibi dev projeleri düşünen has çocukları arasında sayılırdık milletin”. Sayılmıyoruz. Yani milletin has çocuklarından değilmişiz, çünkü düşündüklerimiz ve söümüz dev projelerden sayılmıyor. Masal ve fantezi düşünüyoru, söylüyoruz düdük ehline göre.

Resulullah Hz. Muhammed neyle muareze edildiyse aynıyla karşı karşıyayız.

Biz “eskiden beri bildiklerimize riayet ve itaatle imkan olanı” terketmemek tutarlığına davet ediyoruz. Ve bu davetin anlamına tamamlayıcı olarak “eskilerin dalaletlerinden haberlere” de dikkat çekiyoruz. Fakat bizim ki masal, muarızlarımızın ki asıl telakki ediliyor! Bakalım öyle mi?

Bir şey anlatmak ve anlamak isteyen kişi ile işine geleni yaşatmak ve yaşamak isteyen kişi arasında “şahitlik ve rıza müessesemizden” başka şey durmuyor. Ve Şehitlerle Rızalar şu dünyada daima; izzeti istismar yolunu bulan zümre dolayısıyla kahır içinde kalacaklardır. Bu semirgenleri hiçbir merak bile meşgul etmiyor, zira merak insanın kendine öğretme iştiyakıdır, iştahıdır. Fakat bunların ne merak ne de idrak meslekleri olmuştur… varsa yoksa, önderleri için “güç” ve taklitçileri için ise “harc-ı alem” yegane mana olmuştur.

Hikmet ve kitaptan dem almış şu sözlerimin Marmaray ile 3. Köprü ile ne alakası var! Arzedeyim efendim…

“Medinetü’l-fazıla” tabiriyle özetlenir ahlak ve vicdan ve iman müktesebatından telkinlerle, rivayetlerle ağızları dolu ama cepleri ve elleri ve kısbetleri o müktesebatın köküne kibrit suyu, deterjan suyu dökerek dolmakta olanlar beni milletten tardetmiyorlar mı! Ediyorlar. Kezalik o milletten sayılmanın karinesi bellemişler Marmaray’ı istemeyi, yapmayı ve övmeyi. Lakin ben bu projeleri “medinetü’l-fazıla”ya mugayir ve katledici addediyorum. Diyorum ki, bu iddiamın delilini Marmaray’ı, 3. Köprü’yü size isteten, ele yaptıran ve öven-övdürten pirinizin kendisi bile ifşa ediyor hatta: “3. Köprü açıldıktan sonra tırlar ve kamyonlar 1. ve 2. köprüden geçirilmeyecek”. Aynı kural bugün 2. ve 1. köprü kullanımında cari. Bu şu demektir: “Şehrin muvasala hatlarının köprüye yığdığı yük, transit Londra-Tokya hattını tıkamaktadır; bu tıkanıklığın açılması için yeni köprüler asılmalıdır”.

Oysa ne Londra ne Tokyo birer medinetü’l-fazıla aşkıyla inşa edilmiştir. O hattın üzerindeki şehirler de Londra’yı Tokyo’yu inşa ve idame aşkına kurban edilmektedirler. Geçmiş günlerin “eskimeyenleriyle” bugünü ihya etmek, “eskimişlerinden” korumak amacıyla söylemek bugünkü güne hitap eden hangi projeleri önermek demektir peki?

Bir kere… böyle bir şeyi benden bekleyen yok. İkinci kere… ben bunu önerince “işitecek” bir tek kulak yok. Kulaklar birilerinin dudağına düdük durumunda. Kulak veren görevli de “eğip-bükmek” için kullanacak projemi. Demek ki, “önermek vazifesi” benden gaspedilmiştir. Tenkit etmek vazifesi bana verilmiş de değil hoş. Yapıyorum ama. Çünkü şimdilik bu kadarını yapabiliyorum. Yapmadıklarım ise yapamadıklarımdan sanılmasın hatta.

“Eski günlerin tedrisi” bugünün insanlarını eğlendiren, oyalayan “eskilerin masalları” kadarcık iş görüyor! Hayır. Mesele bu kadar küçük değil. Kelam-ı kadimin eskilerin masalı derekesine itilmesi sayesinde “anlamak” engellenmektedir. Anlamak istemeyen zaten bütün o anlamak istemeyişiyle tutarlı yapıp edişi birike birike, “kelam-ı kadimi”, anlamayı engelleyen örtülerle örtmüş olanın ta kendisidir. İstiklal Harbi ile Marmaray arasında ve dahi boğaz köprüleri arasında hiçbir muvasala manası yoktur vesselam. Marmaray karşısında, İstiklal Harbi “eskilerin masalları muahezesi”ne mahpus edilmiş durumdadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s