77. Neva ve nefa menbaıdır şehir, halaskar lazım değil.

İnsan-ı Kamil… Değil Midir Ki Latif-i Şerif Şehir Eğer / Sefailin Sefil Dolupdurur Her Yer.

Nebea… bu kelimeye Türkçe’de “menba” kelimesinden aşinalığımız vardır. “Kaynak” anlaşılır Arapçası’ndan. Birbirine kaynayan ve hatta bir yerden kaynayış yerine. Kaynana ve kaynata kelimeleri bile böyle gelir fehmimize. Yekün kelimesine aşinalığımız sayesinde “kün” ile “kayn” arasındaki irtibatı kolayına keşfedebiliyoruz. “Menba suyu” derken mesela, “kaynak suyu” anlamak kadar kolay ve yakın intikal ettiğimiz gibi; Şehir ve İnsan manaen birbirinin müteradifidir deyişimiz buradan kaynaklanıyor.

Hayata çıkan, doğan, zuhur eden ve hattı-ı vukuunda yarar bulunan şeylerin çıktığı yer olduğu herkese malum iskana; böyle bilindiği ve tebarüzesi öyle bilinmesine bağlantılandırıldığı için, şehir diyoruz. Tezahüratı içindekini durmadan ve yeniden çıkması, doğması, meydana atılması nihayetsiz olmaktadır şehrin. Gözönünde, açık, aşikar kılılı, herkese müyesser her ne varsa, onların meskenidir şehir. Ya o tür şeylerin bilinirliğinin menbaı hasebiyle yahut o tür şeyler orada bulundurulduğu için şehirdir o mahal ve mekan.

Bu hususiyesini tamamlayan “yararlık”; o yararlıktan hem nasibeti olanın ve o yararlığın müellifi de olanın iskanıdır şehir. Kimin yani?.. Elbet insanın.

Ünsiyetten dem vurabiliyoruz böylece ancak. Çünkü insandan insanadır ünsiyet. Ünsiyetin olmadığı yerde ne şehir ne de insaniyet durabilmekte zira. Ünsiyet de yararlıklarıyla (nefalarıyla) birbirlerine nasipleri taşıyan insanı iltizam eder. Birbirlerine yararlık (nefa) doğuşturarak (neva) da şehri imar etmiş olmaktadır insan. Bu meyanda ise, şehir, insanı içerir. Biri diğerini amed-sened kıldığı için de kendine, şehir, insan ile örtüşür.

Çoğunluğunun “şeytan” olduğu zamanla ve zaten ancak anlaşılmış halaskarlar lazım değil şehre. Çünkü insan var. İnsanı kalmadıysa şehrin adı mı var! Ünsiyet olur mu insansız, bi’l-akis şehir lüzumsuz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s