85. Şehre vaziyet edişimizin yeni raconu: büyükşehir maslahatı ne emrediyor!

Yeni Büyükşehir Yasası kısadan keseden söylemiyor, demek ki bendenizin tebliğ etmesine bırakmış yasa koyucu. Yasanın hatimesine birkaç paragraf ekleyivereyim öyleyse:

Büyükşehirlerde İl Özel İdareleri mülgadır. Dolayısıyla iptali fiilen vaki il genel meclisinin kısmen muammer kısmen muhayyer üye yapısı tamamen değişmiştir. Bütünüyle Belediye Meclisi’ne tadil edilmiştir. Muhayyer kısmı bütünüyle Belediye Meclisi’ne ve muammer kısmısı ise bu meclisin tali mülki encümenine dönüşmüştür. Muhayyer kısım yerel seçimler vasıtasıyla oluşurken, muammer kısım bakanlık taşra teşkilatı heyetinden ve muhtarlardan müteşekkildir.

Yani her büyükşehir belediyesi meclisine ve o büyükşehirin ilçe belediyeleri meclislerine tabi yeni encümenlikler ihdas edilmelidir. Üç tane: Toplumsal İlişkileri Kuvvetlendirme Komisyonu, Geçim Kaynaklarını İyileştirme Komisyonu, Öğrenim İmkanlarını Geliştirme Komisyonu.

İldeki ve ilçedeki bakanlık taşra teşkilatı müdürleri, direk ilgili olduğu başlığından anlaşılan komisyona daimi encümen vazifesiyle celbedilmelidir. O komisyon, belediye meclisinden atanan biri başkan ve biri sekreter eliyle sevk ve idare edilmelidir. O komisyonlara, belediye hudutları dahilinde ikamet ve meslek icra eden gerçek kişilerden devlet memuru olmayan; sermaye şirketi hissedarı olmayan; gayr-ı menkul sermaye iradı olmayan; banka mevduatı geliri olmayan; yabancı uyruklu olmayan; 40 yaş altında olmayan; milletvekili olmayan; dernek-vakıf-sendika-parti yöneticisi olmayan; maaşlı danışmanlar ve hakemler getirilmelidir…

O komisyonların her birinin toplantılarına ildeki ve ilçedeki derneklerden, vakıflardan, sendikalardan, partilerden sayı ve dağılım sınırlaması konmaksınız gözlemci katılımı kabul edilmeli ve bu yolda en yaygın araçlarla davet duyurusu yapılmalıdır.

O komisyonların her birinin çalışma kapsamına giren kamusal verilerin kamu veritabanlarından halka açık bir şekilde rafine sorgulanmasına hizmet eden bir sistem kurulmalıdır. Bu sistem dijital ve analog materyallerle çeşitlenmiş yayın üretimi yapmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s