87. Şeytan kimdir biliyor musunuz?..

Şeytan, “sorumluluk yüklemeksizin vaat saçarak” insanları ayartan bir mahluk karakteristiğidir.

Beykozlu’ya önayak olmak azmiyle arz-ı endam eden nice kişi aslında Beykozlu’nun yediği dayaktan sorumlu olanın ta kendileridirler de; o vaatlerin vaatçilerine ağızları sulanarak ve “peki bizim sorumluluğumuz ne olacak o vaadin gerçekleşmesinde” diye sormayarak ifsat ettikleri reyleriyle donatım sağlayanlar sorumsuz mudurlar?

Kolay, rahat, eli bol sürdürülecek bir yaşam talepleri uyandırmaya çalışırken mangalda kül bırakmamacasına konuştuğunu gördüğümüz mesela Belediye Başkan Adayları ve Belediye Meclisi Üyesi Adayları ve bu adayları takdim eden partilerin yönetim kurulu üyeleri… aynı sıra o adaylardan hangisini tavsiye edeceklerini ve o parti yönetim kurulu üyelerinden hangisiyle boyalarının uyuştuğunu teşhis edeceklerini araştıran, kararlaştıran dernek başkan ve yönetim kurulu üyeleri “sorumluluk yüklenmediğimiz halde önümüze getirilen cazibelere hemen atlamamızı bekleyen vaatkarın” yaptığı iş esasen nedir biliyorlar mı Allah Aşkına!? Şu “nedir” sorularının cevabını bilmeye ve o bilgiyle bilenmeye yönelmiş olana rastlamadım. Beykoz’un gazetecileri arasında da rastgelmedim öylesi kişiye. Seçmenleri arasında da…

Ağır oldu sözüm. Ağır ol bakalım diyenleri duyar gibiyim. Bana ağır ol diyenler… esasen onlar ağır olmalı ve “zahmetsiz rahmet bir tek Allah’ın elindendir” iyi bilmeli değil midirler? Cebinizden para çıkmayacak; hiçbir angarya altına girmeyeceksiniz; liyakatınız ve ehliyetiniz ve müstehakkınız olup olmadığına bakılmayacak; her hızlı her kolay her bedava her şahane hepinize yetiştirilecek diyorlar Belediye Başkan Adayları. Ama hepsi böyle konuşuyorlar, hepsi. Hayret edilecek bir şey midir yoksa bu propagandalar bir şeytanlık mıdır, nedir!? Üstelik o kadar da basit imiş ki o vaatleri gerçekleştirmek!.. ve vaadettikleri iş, oluş, tutuş, kapış, ne çok lazım, farz, vacip, şart imiş ama ne hikmetse o lazımı, farzı, vacibi, şartı hiç kimse başaramamış! Garip…

Okuduğunuz bu yazıyı yazan fakiriniz, şeytan çeşitlerinden bir çeşit olmadığını mefhum-u muhalif sigasıyla ihsas ettirmekteyken, acaba, tanımını yaptığı şeytanlığa bir somut örnek getirecek mi diye sormuş olmalısınız içinizden. Sormadınız mı? Elbet, vakura sual olunmaz. O yüzden sormamışsınızdır. Sormuşsanız eğer, durumunuzu, fahura teşvik gerekmez yolunda kaale alacağım. Gerçi, şehrimizde vakur ve fahur mevcut bulunsaydı başka bir şehrimiz olurdu. Bu gerçeği bilmezden gelerek yazdığıma göre, demek ki ben de aranızdaki “aldanıcılardan ve üstelik aldatıcılardan” birisiyim.

Ezcümle… mülk sahipliği, imar ruhsatçılığı ve inşaat projeciliği meselelerini birleştirerek seçmeni cezbesine çektikleri Yeni Beykoz, hemşehrileri arasından bayağı sayıda sakinlerini şehirden kovacak. Bu sorumsuzluğun maliyeti “muhaceret”tir. Çünkü 250 bin nüfuslu Beykoz’un legal yahut illegal fakat su, elektrik, telefon, doğalgaz, otobüs hatları çekilmiş arazilerinde… yani fiili olarak iskanda olan arazilerinde kurulu “hanelerinin” hepsini içine alan bir imar planı yoktur henüz ortada. Aksine… mesela Çamlıbahçe Mahallesi sayıları ölçeğinde söyleyeyim; 1500 hanelik bu mahallenin ne çok zorlasanız 600 hanesine yer açabileceksiniz meclis planlarına ve bakanlık onaylarına göre. Ya da 15 katlı binaların işgaline açacaksınız mahalleyi ve “mahallelik” diye bir şey kalmamasına razı olacak yahut katlanacaksınız.

Ele… yani müteahhitlere, gayr-ı menkul yatırım ortakçılıklarına satacağın arazi ve mahalle üzerinden şehrini peşkeş çekerek “60 m²’lik hücrelere başını sokmağı” yahut aynısıra 100 liralık işgaliyenizi 300 lira teklif edene satmak emri vakisini yahut kat mülkiyetiyle arsa mülkiyetini aynı kefeye koymağı akıl kârı görmek çaresizlik ve acizlik mazeretine değil, fakat zilletin ve izmihlalin ispatına sığar. Zaten mülkiyet, ruhsat, inşaat üçlüsünü ayrı ayrı ele almak gerektiğini umursamamak ahmaklık değil, tastamam yağmaya ağız açmaktır ve’s-selam.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s