89. İstanbul belli ki müslüman şehri olmaktan çıkmıştır.

Şehirlerimiz… özellikle büyük (!) şehirlerimiz “namazı terketmemek, ihmal etmemek” emir ve nasihatlerine kat’iyetle ve kat’iyetle uygun değildir bugünkü günde maalesef.

Mesela İstanbul; gündüz vakti ve hatta akşam namazları cami ve mescitlere sığılamayacak kadar insanın belli merkezlere toplaşmasını icbar eden bir şehir olmuştur. Keza bu şehrin kazalarında ise bütün o kazaların o esnada kendi ikamet adreslerinin yakınlarında bulunan sakinlerinin hepsi o kazanın cami ve mescitlerine namaz kılmak için gitseler, hiçbirini tam dolduramazlar bile.

Emir ve nasihatlerimizi tutamayacak şehirler inşa ettiğimizi söylemek acaba ne kadar tesir edecektir şu yaptığımız şehirciliği terketmemiz için?

Bu soruşturmayı her Çarşamba günü katıldığım (başta bendeniz) güya çok da seviyeli müdavimlerle yaptığımız bir talim esnasında tevafuken açmaya çalıştım. İşittiğim mukabele (!) şunu gösterdi ki; “namazından haberli olduğunu sadece namaz kılman belli etmez, hatta, namazdan haberli olmaklığın kıldığın namazdan önce kurduğun şehirden belli olur”. Zira “… ama o merkezlerin merkezinde inşa edilen alış-veriş merkezlerinde bile mescitler var” diye, beni nakzeden söz söylemeye çalışıldı, hatta muahezeye kalkışıldı: “insanlar işyerlerinde ve evlerinde de namaz kılabilmektedir, kılmaktadırlar yani herkes aynı anda camide ve mescitte namaz kılacak değil a!”…

Yazıklar olsun müslümanlara. “İstanbul’un fethi müjdesini (!) kendi sorumluluk tutumlarının düsturu göstermek için her fırsattan istifade eden” ve üstelik musalli (!) zevata yazıklar olsun. Bu adamların izinden giderek onları her seçim zamanı geldiğinde teşyi ve temyiz eden, tezkiye edenlere de yazıklar olsun.

Yazıklanıyorum çünkü, lafın kavuzunu, kıraççının lafını ciddiye alıp da sahibini makuleye davet etmek için uğraşmanın hiç ama hiç yeri yok. Teşhis ve ihbar maksadıyla arzederim. Sadece şunu ihtar etmek şart: Biz namazdan önce “kad kametü’s-salat” deriz… kamet getiririz yani. Namazı ikame ettik, yani kıldık demek oluyor kamet getirmek. Oysa henüz namaz kılınmamıştır. Kametin hikmetine muttali olmak ile şehrin hikmetine muttali olmak aynı takdir altındadır efendim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s